Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Polaczek: PiS zbada sprzedaż PKP Energetyki

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
27-10-2015
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Polaczek: PiS zbada sprzedaż PKP Energetyki
fot. PKP Energetyka
Zbliżający się koniec perspektywy finansowej UE i analiza sprzedaży PKP Energetyki to najpilniejsze sprawy związane z koleją według posła Prawa i Sprawiedliwości, byłego ministra transportu Jerzego Polaczka.

Priorytetem koniec perspektywy finansowej UE

Co będzie priorytetem Prawa i Sprawiedliwości w obszarze kolei po ukonsytutowaniu się rządu? – Transport powinien być jednym z obszarów państwowego kompromisu różnych ugrupowań – mówi „Rynkowi Kolejowemu” Polaczek, który był ministrem transportu w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Jego zdaniem sfera ta podczas rządów Platformy Obywatelskiej była zaniedbana. – Przykładem jest bardzo niski poziom wykorzystania środków unijnych. Gdyby nie przesunięcie aż 7 mld złotych oraz przekierowania wewnętrzne, takie jak podniesienie dofinansowania czy zakup taboru, sytuacja byłaby dramatyczna – mówi Polaczek.

Kwestia zakończenia bieżącej perspektywy finansowej UE będzie jedną z pierwszych, którą chce się zająć partia, która – według sondaży – zdobyła bezwzględną większość. – Środki przeniesiono bez notyfikacji Komisji Europejskiej. Może to oznaczać wysokie kary dla Polski, więc jest to obiektywnie bardzo pilna sprawa – tłumaczy Jerzy Polaczek. Jak pisaliśmy w piątek, z przyznanych Polsce pieniędzy na inwestycje kolejowe na lata 2007-2013 udało się wydać tylko 61% – potwierdziła w odpowiedzi na interpelację europosła Tomasza Poręby unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego Corina Cretu.

Będzie analiza sprzedaży PKP Energetyki

Drugą pilną sprawą jest dla PiS prywatyzacja PKP Energetyki. Były minister zapowiada analizę procesu sprzedaży. – Nie znam osób, poza minister Wasiak i zarządem PKP, popierających tę prywatyzację. To pogląd ekspercki, nie polityczny – mówi Polaczek. Czy ten proces można jeszcze cofnąć? Zdaniem Jerzego Polaczka możliwe są „różne rozwiązania”.

– Ja wystąpiłem do Komisji Europejskiej o nieuznanie tej transakcji – przypomina. Jego zdaniem wprowadzenie podmiotu zewnętrznego, a takim stała się PKP Energetyka, do procesu inwestycyjnego może poważnie zaburzyć proces przebudowy linii kolejowych. – Każda partia, która zgłaszała uwagi do procesu sprzedaży jako opozycja, przeanalizowałby sprawę po dojściu do władzy – mówi Polaczek.

Więcej przeczytasz na portalu rynek-kolejowy.pl
Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

InPost: Płacimy wyższy CIT niż reszta branży

Biznes i przemysł

InPost: Płacimy wyższy CIT niż reszta branży

Mikołaj Kobryński 13 września 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

InPost: Płacimy wyższy CIT niż reszta branży

Biznes i przemysł

InPost: Płacimy wyższy CIT niż reszta branży

Mikołaj Kobryński 13 września 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5